Świerk srebrny
Świerk srebrny to jedna z odmian świerku, która zwana jest też czasem świerkiem kłującym. Tym, co wyróżnia go na tle innych jest charakterystyczny odcień igliwy, która przyjmuje dość chłodną i srebrzystą barwę. Być może to właśnie dlatego świerk srebrny jest tak często stosowany jako roślina ozdobna do ogrodów lub też na podwórka. W Polskich warunkach może on osiągać wysokość nawet do dwudziestu metrów, jednak o wiele częściej spotykane są nieco niższe okazy. Pokrój drzewka jest wyraźnie stożkowy, stąd też bardzo często wykorzystywane jest ono jako choinka bożonarodzeniowa. Kształt sprzyja bowiem dekorowaniu oraz doskonałej prezencji choinki. Z cech charakterystycznych świerku srebrzystego można wymienić na pewno jego igły, które to są dość krótkie jednak o mocno zaostrzonych końcach.
Finalnie, iglica jest bardzo sztywna i kłująca, choć nie zniechęca to wielbicieli tego gatunku. Okres kwitnienia świerku srebrzystego przypada na maj, w którym to miesiącu możemy zauważyć kwiaty męskie i żeńskie. Męskie kwiatostany są nieco większe oraz posiadają żółtą barwę, z kolei żeńskie są znacznie mniejsze i mogą przybierać nawet zielonkawy kolor. Warto też zaznaczyć, że dekoracyjnym elementem świerku są także szyszki, które to mogą osiągać do dziesięciu centymetrów długości.
Uprawa świerku srebrnego w donicy
Choć hodowla świerku najlepiej sprawdzi się w gruncie, nie ma żadnych przeciwwskazań, by uprawiać go także w donicy. Może on wtedy stanowić bardzo interesujący element dekoracyjny – zarówno tarasu, balkonu jak i mieszkania. Przede wszystkim, powinniśmy wybrać odmianę świerku, która to jest dość niska.
Pozwoli to na swobodny wzrost oraz uniknięcie zbyt częstego przesadzania. Niezwykle ważne jest, aby pośród dostępnych sadzonek zdecydować się na taką, która będzie wyróżniać się jak najlepszą kondycją. Igły świerku nie powinny być przesuszone, a pędy widocznie połamane. Co istotne, w przypadku sadzenia świerku w donicy musimy uwzględnić odpowiednią swobodę jego systemu korzeniowego. Przed wniesieniem drzewka do mieszkania powinniśmy przeprowadzić proces hartowania, który pozwoli mu na zachowanie igliwia w jak najlepszym stanie. Świerk srebrny bardzo lubi wilgotne powietrze oraz temperaturę, która to nie będzie przekraczała dwudziestu stopni Celsjusza. Oczywiście zbyt długi okres przebywania drzewka w domu może spowodować jego zmarnowanie.
Po pewnym czasie powinniśmy zatem posadzić je do gruntu nie zapominając o tym, aby wpierw odpowiednio je zahartować.