Kardiologia, a wysiłek fizyczny
Sprawność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Informacja ta jest powtarzana już małym dzieciom. Niestety nie wszyscy chcemy i nie zawsze mamy czas podejmować wysiłek fizyczny w ramach treningów. Jest to bardzo niekorzystnym zjawiskiem.
Powinniśmy opanować dobre zarzadzanie czasem, by pomiędzy prywatnymi i zawodowymi obowiązkami znaleźć w ciągu tygodnia kilka godzin na sport. Ponieważ ma on ogromne znaczenie dla zdrowia, w tym także zachowania prawidłowego krążenia krwi i pracy serca.
Jak trenować, by troszczyć się o serce?
Na początek nie wolno narzucać sobie zbyt ciężkich treningów. Ponieważ nieprzyzwyczajony organizm może doznać szoku i się zbuntować.
Niepokojące kłucie w sercu po intensywnym biegu to znak, że wykonujemy wysiłek ponad nasze możliwości i lepiej nie kontynuować takiej praktyki. Dobry trening to taki, który dostarczy nam energii i nie spowoduje żadnej kontuzji. Przygotowań do jego wykonania nie wolno pomijać. Rozciąganie mięśni jest na pierwszym miejscu listy treningowej i tego powinny trzymać się wszystkie osoby które zamierzają biegać.
Wykonanie krótkiej rozgrzewki to obowiązkowy punkt każdego typu treningu. Przygotowuje ona organizm do podjęcia większej aktywności. Plan treningowy jest bardzo istotny. Z biegiem czasu i regularnością wykonywania ćwiczeń będziemy zdolni do podniesienia poprzeczki trudności.
Z kardiologicznego punktu widzenia, wysiłek fizyczny wzmacnia serce. Przyspieszony rytm jego bicia i zwiększone ciśnienie krwi płynącej w żyłach osoby trenującej pozytywnie oddziałuje na jej zdrowie i samopoczucie. Wykonywanie dowolnej aktywności ruchowej trzy razy w tygodniu wystarczy, aby cieszyć się prawidłowym rytmem serca, dobrym humorem i ładną sylwetką. Oczywiście, o ile przestrzegana jest dieta i zdrowy tryb życia.
Dla serca zawsze lepsze jest pójście na jogging, rower czy trening z trenerem niż pozostanie popołudniu w domu na kanapie z paczką chipsów i piwem w ręce.
poradnia kardiologiczna poznań